Planszówki

 

Skąd i dlaczego planszówki?

Czas spędzony nad grą planszową to mój ulubiony czas. Najpierw grałam z moimi córkami. Na początku to była dla nich trudna próba. Jak tu przegrać bez płaczu? Teraz to jeden z naszych ulubionych sposobów na bycie razem.

W trakcie zajęć letnich, które prowadzę od lat widziałam jak dzieci lubią gry planszowe.

W mojej głowie zaświtał więc pomysł. Dlaczego mam grać z dziećmi tylko latem?

Planszówki są nie tylko wspaniałą formą rozrywki ale także wspomagają rozwój intelektualny, integrują grupy rówieśnicze i uczą tworzyć oraz zacieśniać więzy międzyludzkie.

Co dają dziecku zajęcia:

Bogatszy zasób słownictwa – gry wymagają dyskusji, komunikowania się. Dzieci poznają nowe słowa i określenia. Ćwiczą opisywanie zjawisk i emocji, poznają alternatywne sposoby określania tych samych zdarzeń czy obrazów. Potrafią lepiej uzasadniać swoje decyzje i przekonywać do swojej opinii.

Rozwijanie umiejętności logicznego rozumowania, planowania, budowanie strategii i wyciąganie wniosków. Umiejętności uczenia się na własnych błędach.

Poprawienie sprawności umysłu, koncentracji i spostrzegawczości. Czytanie ze zrozumieniem, poznanie zasad gry.

Są bardziej kreatywne, otwarte na nietypowe rozwiązania, potrafią myśleć abstrakcyjnie – różne gry, różne mechaniki, różne zadania i cele stawiane przed graczami, różni współgracze i ich pomysły, czy strategie, powodują, że trzeba nauczyć się elastyczności i szukania nieszablonowych rozwiązań.

Są odważniejsze, chętniej podejmują wyzwania – kolejne rozgrywki to kolejne wyzwania. Już sama decyzja, o tym, czy zasiąść do planszy i poddać swoje umiejętności weryfikacji wymaga nie lada odwagi.

Są odporniejsze na stres, łatwiej znoszą porażki, lepiej radzą sobie z sukcesami – nierozerwalnie gry wiążą się z podejmowaniem wyzwań, przegranymi i zwycięstwami. Przy planszy dzieci opanowują sztukę radzenia sobie z niełatwymi emocjami. Kształtują postawy prospołeczne, np. szacunek dla przeciwnika. Uczą się akceptować porażki i wygrywać bez pychy.

 

Zajęcia odbywają się w szkole 1 x w tygodniu (1,5h) dla dzieci 6-12 lat.

Zaczynamy od gier słownych, liczbowych, ekonomicznych, zręcznościowych. Są to zajęcia dla dzieci młodszych rozpoczynających swoją przyjaźń z planszówkami.

 

Dokumenty do pobrania:

Karta zapisu na zajęcia planszowe i CENNIK      REGULAMIN ZAJEC planszowych